Kura, 25 dag włoszczyzny, 2 jaja, 4 dag masła, 10 dag pieczarek, szklanka mleka, 4 dag mąki, pieprz, sól, 2 dag tartej bułki

Na wywarze z włoszczyzny ugotować kurę. Miękką wyjąć i obrać mięso z kości. Mięso zemleć w maszynce.

Przyrządzić białą zasmażkę: W rondelku rozgrzać tłuszcz (połowę), dodać mąkę i ogrzewać dotąd, aż mąka straci zapach surowizny. Rondelek zestawić z ognia, dolewać stopniowo zimną wodę stale mieszając, aż do momentu uzyskania jednolitej masy, po czym ponownie postawić na ogniu i mieszając zagotować. Pieczarki drobno pokrajane (uprzednio umyć, obrać ze skórek kapelusze, osaczyć z wody) podsmażyć na tłuszczu. Wszystkie składniki wraz z mlekiem i żółtkami wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem, a na końcu dodać ubitą na sztywno pianę i delikatnie wymieszać.

Masę przełożyć do dobrze wysmarowanej tłuszczem i posypanej tartą bułką formy budyniowej, wstawić do kąpieli wodnej (wyso­kiego garnka z wrzącą wodą), przykryć pokrywą i gotować około 40 min. Budyń wyjąć z formy na okrągły półmisek, podzielić ostrym nożem na cztery części, ozdobić liśćmi sałaty i cząstkami pomidora. Oddzielnie można podać sos pieczarkowy oraz surówkę z pomidorów lub selerów.